SeriesTracker Scoring System by Sigma Software Corp. www.seriestracker.com

BIR Spring Event

IWA World Series of Watercross

Race Results

Date Printed: 06/09/2012                                   Race Date:   06/09/2012

Race Class:    600 Drags

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10333 Krystle Kulenkamp Mora   MN          Ski Doo   333  
10779 Laura Henderson Fond Du Lac   WI          Ski Doo   779  
10909 Gina Lamb Isanti   MN          Ski Doo   909  
10502 Tim Miller                             502  

Race Class:    800 Drags

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10036 David Fischer Eagan   MN          Ski Doo   36  
10240 Robert Henderson Fond Du Lac   WI          Ski Doo   240  
10176 Krista Maki-zurn Ely   MN          Ski Doo   176  
10707 Rachel Obrien Luck   WI          Arctic Cat   707  
10119 Cole Engstrand Luck   WI          Polaris   119  
10058 Brett Holdt Frederic   WI          Polaris   58  
10417 Brian Kormanik Litchfield   MN          Ski Doo   417  
10616 Jonathon Holmes Grantsburg   WI          Ski Doo   616  

Race Class:    Mod Drags

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10036 David Fischer Eagan   MN          Ski Doo   36  
10724 Nick Gustafson Roseau   MN          Polaris   724  
10086 Aaron Lundeen Maple Grove   MN          Ski Doo   086  
10121 Mike Simmons Superior   WI          Ski Doo   121  
10219 Josh Johnson Cambridge   MN          Polaris   219  
10203 Matthew Findley Clayton   WI          Ski Doo   203   DNF  DNF 
10700 Mann Nordin Maple Plain   MN          Ski Doo   700   DNF  DNF 

Race Class:    Pro Open

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10029 Dale Lindbeck Chisago City   MN          Arctic Cat   29  
10413 Chad Maki Inver Grove Heights   MN          Ski Doo   413   DNF 
10065 Nate Winberg Glenwood City   WI          Polaris   65  
10222 Clint Fjosne Willow River   MN          Ski Doo   222  
10134 Jt Kosnitch Isanti   MN          Ski Doo   134  
10030 Kyle Carpenter Stacy   MN          Ski Doo   30  
10076 Shawn Zurn Downing   WI          Ski Doo   76   DNF  DNF 
10003 Joey Strub Bayport   MN          Ski Doo   3   DNF 
10002 Jeff Fischer Eagan   MN          Ski Doo   2  
10469 Matt Podgorski Merrill   WI          Yamaha   469   DNF  10 
10007 Jason Mcpheeters Zimmerman   MN          Polaris   7   DNF  11 
10517 Arthur Coen Clayton   WI          Ski Doo   517   DNF  12 
10442 Brian Mccurdy Jr Lindstrom   MN          Ski Doo   442   DNF  DNF  13 
10987 Chris Erzar Ely   MN          Polaris   987   DNF  DNF  DNF  13 

Race Class:    Pro Stock

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10413 Chad Maki Inver Grove Heights   MN          Ski Doo   413  
10029 Dale Lindbeck Chisago City   MN          Arctic Cat   29  
10151 Cody Engstrand Luck   WI          Polaris   151  
10517 Arthur Coen Clayton   WI          Ski Doo   517  
10065 Nate Winberg Glenwood City   WI          Polaris   65   DNF  DNF 
10321 Ryan Keith Siren   WI          Ski Doo   321   DNF  DNF 
10700 Mann Nordin Maple Plain   MN          Ski Doo   700   DNF 
10987 Chris Erzar Ely   MN          Polaris   987   DNF  DNF  DNF 
10216 Bobby Penders Luck   WI          Arctic Cat   216   DNF  DNF  DNF 

Race Class:    Semi Pro Open

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10244 Austin Mccurdy Lindstrom   MN          Yamaha   244   DNF  DNF  DNF        
10454 Travis Audorff Chippewa Falls   WI          Arctic Cat   454   DNF  DNF        
10724 Nick Gustafson Roseau   MN          Polaris   724  
10116 Justin Gully Zimmerman   MN          Polaris   116  
10212 Zachary Carpenter Isanti   MN          Ski Doo   212  
10042 Wade Lund Hackensack   MN          Polaris   42   DNF 
10151 Cody Engstrand Luck   WI          Polaris   151  
10036 David Fischer Eagan   MN          Ski Doo   36  
10108 Josh Anderson Eau Clair   WI          Polaris   108  
10027 Trevor Fjosne Willow River   MN          Ski Doo   27  
10015 John (Jed) Copham Brainerd   MN          Ski-Doo   15   DNF 
10312 Eric Keith Siren   WI          Polaris   312   DNF  10 
10219 Josh Johnson Cambridge   MN          Polaris   219   11 
10130 David Vorwerk New Ulm   MN          Ski Doo   130   DNF  DNF  DNF  13 
10127 Lance Gravelle Stacy   MN          Ski Doo   127   DNF  DNF  DNF  13 
10203 Matthew Findley Clayton   WI          Ski Doo   203   DNF  DNF  DNF  13 

Race Class:    Semi Pro Stock

Rider
Number 
 
First
Name 
 
Last
Name  
 
City         State Prov    Vehicle Year    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Finish Position
10707 Rachel Obrien Luck   WI          Arctic Cat   707   DNF  DNF  DNF        
10119 Cole Engstrand Luck   WI          Polaris   119   DNF  DNF        
10813 Aaron Godeen Isanti   MN          Polaris   813   DNF  DNF  DNF        
10058 Brett Holdt Frederic   WI          Polaris   58   DNF  DNF  DNF        
10247 Rachel Vorwerk New Ulm   MN          Ski Doo   247   DNF  DNF  DNF        
10380 Matt Waldron Two Harbors   MN          Ski Doo   380   DNF  DNF  DNF        
10417 Brian Kormanik Litchfield   MN          Ski Doo   417         
10027 Trevor Fjosne Willow River   MN          Ski Doo   27  
10454 Travis Audorff Chippewa Falls   WI          Arctic Cat   454  
10036 David Fischer Eagan   MN          Ski Doo   36  
10057 Matt Toth St. Francis   MN          Ski Doo   57  
10636 Zachary Bruce Ramsey   MN          Yamaha   636  
10111 Brandon Kulenkamp Hinckley   MN          Polaris   111   DNF  DNF 
10560 Marvin Podgorski Jr. Merrill   WI          Yamaha   560   DNF  DNF 
10929 Joe Swanson Ely   MN          Polaris   929  
10616 Jonathon Holmes Grantsburg   WI          Ski Doo   616   DNF  DNF  DNF  13 
10121 Mike Simmons Superior   WI          Ski Doo   121   DNF  DNF  DNF  13